SOSYAL DEVLET, KÖTÜ GÜNDE ESNAFIN YANINDA OLMALI  
09.10.2020
317
Yazı Boyutu: A- A+
Tokat Esnaf Sanatkarlar ve Kredi Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, Tokat Kuaförler ve Berberler Odası Başkanı Turan Ulaşlı, Tokat Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Erdal Kiran, Tokat Terziler Odası Başkanı Murat Sarı, Tokat Sanayi Kooperatifi Başkanı Yardımcısı İlker Erkek ve Tokat Kahveciler Odası Başkan Yardımcısı’nın da katılımlarıyla parti binamızda esnafın sorunlarını ve Cumhuriyet Halk Partisinin çözüm önerilerini anlattık. Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman esnafımızın yanındayız.
“SOSYAL DEVLET, KÖTÜ GÜNDE ESNAFIN YANINDA OLMALI”
Cumhuriyet Halk Partisi Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilen esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığını, salgın döneminde 700 bin esnafın kepenk kapattığını söyledi.
Kurtgöz, iktidarın, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmadığının altını çizerek, “İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir” dedi.
CHP İl Başkanları, ülke genelinde eşzamanlı olarak basın açıklaması yaparak, pandemi sürecinde esnafın içinde bulunduğu durumu ve CHP’nin çözüm önerilerini gündeme getirdi.
CHP İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, parti binasında düzenlediği basın toplantısında; iktidarın son 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken, kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmadığını, üstelik esnafın borcuna
yeni faizler eklediğini ifade ederek, “Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır” ifadesini kullandı.
SALGIN DÖNEMİNDE 700 BİN ESNAF KEPENK KAPATTI
Çağdaş Kurtgöz’ün açıklaması şu şekilde:
“Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir.
Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkânını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır.
Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaf ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir. TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafı kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır.
Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi,10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hem görmezden gelinmiştir.
ESNAFIN DERDİNE ÇARE OLMADILAR
İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir.
Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık karın’ hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık döviz’ de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir.
Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır.
ESNAF BAKANLIĞI KURULSUN, SİCİL AFFI ÇIKARTILSIN
Genel Başkanımızın 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği "Esnafımız için 17 Talep" başlıklı önerimizi kez daha seslendiriyoruz;
1- Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.
2- Sicil affı çıkarılmalıdır.
3- Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.
4- Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.
5- AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır.
6- Esnafın sosyal güvenlik primleri, iş yerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.
7- Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız ceza yazılmamalıdır.
8- Devlet, esnafa olan borçlarını ödemelidir.
9- Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.
10- Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.
11- Kamu kurumları, iş yerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.
12- Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.
13- Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.
14- Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.
15- Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.
16- Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.
17- Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.
İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu
bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın
yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate
alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir.
Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi
Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin,
esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.