KORONAVİRÜS SALGINI KIRTASİYECİLERİ VURDU  
20.09.2020
275
Yazı Boyutu: A- A+
KORONAVİRÜS SALGINI KIRTASİYECİLERİ VURDU.
CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, Pandemi döneminde uzaktan eğitim modeline geçilmesinden etkilenen kırtasiyecileri ziyaret etti. Kırtasiyecilerin normal şartlarda okul sezonunun başladığı Eylül ayından da umutlu olmadığını ifade eden Başkan Kurtgöz, böyle kritik bir dönemde, ulusal zincir marketlerde kırtasiye satışlarının yapılmasının ise sektöre çok büyük darbe vurduğunu, buna engel olunmasını esnafımız adına istiyoruz diye konuştu.
CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, beraberinde yönetim kurulu üyeleri Enis Öcal, Devrim Gül ve Sedat Esen ile birlikte pandemi dolayısıyla zor günler geçiren esnaflara yönelik ziyaretler çerçevesinde kırtasiyecileri ziyaret ederek yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi aldı. İlk olarak Çizgi Kırtasiye Sahibi Mehmet Eryılmaz’ı işyerinde ziyaret eden Başkan Kurtgöz, yaşanan sıkıntılar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Başkan Kurtgöz, Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (kovid-19) Tokat ve Türkiye’de de etkisini sürdürdüğünü ifade ederek, “Salgından ekonomi, sosyal yaşamın yanı sıra eğitim sektörü de olumsuz yönden etkilendi. Pandemi döneminde uzaktan eğitime devam edilmesi sonucu zor günler yaşayan kırtasiyeciler, 2020-2021 eğitim öğretim yılının geçtiğimiz yıla göre daha zor geçeceğini belirtti. Kırtasiyeciler, okulların açılmaması halinde sektörün ekonomik olarak etkileneceğini kaydediyor. Kırtasiyeciler, yayın evleri ve kırtasiye toptancılarına sipariş vermiş ve ödemelerini: satış yapacakları Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yapmak üzere taahhütte bulunmuşlardır. An itibariyle, verdikleri siparişlerin elde kalması ve satış yapamamaları nedeniyle sıkıntıya düşeceklerdir.
Bu ödemelerin mücbir kapsamına alınarak ertelenmesini istiyorlar. Ayrıca, böyle kritik bir dönemde, ulusal zincir marketlerde kırtasiye satışlarının yapılmasının sektöre çok büyük darbe vurduğunu, buna engel olunmasını istiyorlar” diye konuştu.
Hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Çizgi Kırtasiye mağaza sahibi Mehmet Eryılmaz, “Vatandaşlar ‘okullar açılsın’ bakarız diyorlar. Vatandaşlar şuan fiyat araştırması yapıyor.
“ÜRÜNLERDE FİYAT DEĞİŞİKLİĞİ YOK”
Eryılmaz, geçen seneye oranla kırtasiye ürünlerinde herhangi bir fiyat değişikliğinin olmadığını, tam tersine vatandaşa zor günlerinde ellerinden geldiği kadar fiyatlarda yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydetti
Online ve market etkiledi
Eryılmaz, pandemiyle beraber online alışverişin de kırtasiyecileri etkilediğini belirterek, “Serbest piyasa ekonomisi şartlarına göre hizmet veriyoruz. Kırtasiyeler 365 gün tüketicilere 100 bin barkotlu ürün sunarken marketler sadece 2-3 haftalık dönemde 35 ürün satıyor ve sektörde bir pazar payına ulaşıyor” diye konuştu.
Buradaki ziyaretin ardından Başkan Kurtgöz ve beraberindeki heyet Yıldız Kırtasiyeyi ziyaret ettiler.