CHP YÖNETİMİ ALMUS ÇEVRELİ BELDESİNDE HALKLA BİRARAYA GELDİ  
16.10.2020
276
Yazı Boyutu: A- A+
İl Başkanımız Çağdaş Kurtgöz ,İl Yönetim Kurulu Üyelerimiz Enis Öcal, Devrim Gül, Almus İlçe Başkanımız Baki Bay ve İl Genel Meclisi Üyemiz Yılmaz Özer’le birlikte Almus Çevreli Beldesinde Halkımızla bir araya geldik.
Çevreli Belediye Başkanı Sadi Ertan Soysal’ı makamında ziyaret eden Kurtgöz, bölge hakkında başkan Ertan’dan bilgi aldı.
Ziyaret sonrası belde sakinleri ile bir araya gelen CHP İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz Üreticilerin 18 yılda üretimden koparılarak, toprağa küstürüldüğünü, bu nedenle Türkiye’de 42 Milyon dönüm verimli arazinin ekilip, biçilemediğini ifade ederek; “Emeğini, alın terini bereketle harmanlayan Çiftçilere gereken destek verilmiyor. Bu sebeple tarımsal ürün ve gıda kıtlığı riski kapımıza kadar geldi” dedi.
??Kurtgöz açıklamasının devamında “Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi corona virüsü Türkiye’de de üretim sürecini olumsuz etkiledi. Henüz geç olmadan tarım sektörünün ayakta kalabilmesi, üreticilerimizin zarar görmemesi ve vatandaşlarımızın gıda tedarikinin aksamaması için Tarım Bakanlığı ivedilikle aklın ve bilimin ışığında önlemler almalı.
 “ÇİFTÇİLERİMİZİ RAHATLATACAK ÖNLEMLER ALINMADI, ALINMIYOR”
?? Dar boğazda olan çiftçilerin virüs nedeniyle üretim yapamaz hale geldiğini vurgulayan Kurtgöz “AK Parti iktidarının yanlış ve yanlı tarım politikaları nedeniyle bugün 42 Milyon dönüm verimli tarım arazisi ekilip, biçilemiyor. Gıda kıtlığı riskinin kapıda olduğu bu zor günlerde ekilip, biçilemeyen verimli arazilerimizin hesabını kim verecek? Maalesef 18 yılda tarım güncel siyasetin bir aracı ve oyuncağı haline geldi ve tarım sektörü hiç olmadığı kadar daraldı. Bugün çiftçilerimizin üretime devam edebilmeleri için kullanmış oldukları mazottan, gübreden, ilaçtan, elektrik vb. tüm ekip ve ekipmandan KDV ve ÖTV alınmamalı. Üretimde yaşanabilecek iş gücü kaybının önüne geçilmeli. Sermaye yetersizliğine ve fiyat yükselişlerine karşı net çözümler üretilmeli ve finansman desteği sağlanmalı.
??Çiftçilerimizin borçları faizsiz ertelenmeli. Çiftçilerimizi rahatlatacak bu önlemler alınmadı, alınmıyor da.  Çiftçi üretimden koparılarak, toprağa küstürüldü, bu nedenle Türkiye’de 42 Milyon dönüm verimli tarım arazisi üretim dışında kaldı” dedi.
“SON VİRAJDAYIZ!”
??Kurtgöz sözlerini şu cümlelerle noktaladı; “Çiftçinin, üreticinin kırda, köyde varlığını, yaşamını sürdürebildiği yegane üretim sektörü ve gelir kaynağının tarım olduğu unutuluyor. Çiftçi perişan, hayatta kalabilmesi için sözün bittiği yerdeyiz! Çiftçi Müjdeli haber bekliyor. Son 18 yılda tarım ihracatımız 77.6 milyar dolarda kalmış, ithalatımız ise 104.6 milyar dolara ulaştıysa, tarımda Cumhuriyet döneminin ithalat rekorlarını kırıyorsak ve bugün Türk tarımını siyasal iktidar değil de Tarım Bakanlığı’nın tepesindeki lobiler yönetiyorsa bunun nedeni iktidarın başından beri sürdürdüğü yanlış tarım politikalarıdır” diye konuştu.