CHP TOKAT YÖNETİMİNDEN MERKEZE BAĞLI KIZILKAYA VE YAZIBAŞI KÖYLERİNE ZİYARET  
08.10.2020
337
Yazı Boyutu: A- A+
    İL BAŞKANI ÇAĞDAŞ KURTGÖZ, İL YÖNETİM KURULU ÜYELERİ DEVRİM GÜL, ERKAN ENGİN HÜSEYİN YILDIRIM VE MERKEZ İLÇE BAŞKANI ENDER ERGÜN ÇİFTÇİLERİMİZİN SORUNLARINI DİNLEMEK ÜZERE MERKEZE BAĞLI KIZILKÖY VE YAZIBAŞI KÖYLERINE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİLER.
    Başkan Çağdaş Kurtgöz, çiftçilerin sorunlarını dinledi.
    CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, merkeze bağlı Kızılköy ve Yazıbaşı köylerini ziyaret ederek çiftçilerin sorunlarını dinledi. Büyük bir ekonomik krizin içindeyiz diyen Kurtgöz, çiftçilerin üretemez hale geldiğini belirtti.
    CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, Merkez İlçe Başkanı Ender Ergün, İl Başkan Yardımcıları Hüseyin Yıldırım, Erkan Engin ve Devrim Gül ile birlikte Kızılköy ve Yazıbaşı köylerinde çiftçilerle bir araya gelerek sorunları dinledi.
Kürtgöz, günlerdir Tokat’ın birçok ilçesini ve mahallesini ziyaret ettiklerini ve buralarda esnafla, çiftçilerle ve vatandaşlarla görüştüklerini belirterek, “Bu ziyaretlerimizde şu çok açık bir şekilde ortadadır ki büyük bir ekonomik kriz içindeyiz. İktidar her ne kadar rakamlarla oynayarak pembe bir tablo çizmeye çalışsa da gerçek gün gibi orta yerde durmaktadır. İşte çiftçimizin hali. Çiftçimiz üretemez hale gelmiştir. Girdi maliyetleri her gün artıyor. Ancak çiftçimizin ürünü para etmiyor.” dedi.
    Toplumun bütün kesimlerinin siyasal iktidarın yanlış ekonomi politikalarının sonucunda ortaya çıkan ekonomik krizin altında ezildiğini ifade eden CHP’li Kurtgöz şöyle devam etti:
   Tarım üreticilerimiz çok zor şartlar altında, ağır girdi maliyetlerine rağmen üretim yapamaya çalışıyor. Tohuma, gübreye, ilaca ve mazota gelen zamlar karşısında üretim yapamaz duruma geldiler. Ancak artan maliyetlere karşı çiftçimizin ürünleri para etmiyor. Tarımsal üretim bir ülke için olmazsa olmazdır. Bunun en somut örneğini içinde bulunduğumuz salgın döneminde gördük. Bu nedenle tarımsal desteklemelere önem verilmelidir. Ancak siyasal iktidar tarımsal üretime destek vermek yerine ithalata yönelmiş durumda. En son Yunanistan’dan pirinç ithal ettiğimizi öğrendik. Bu ülke kendi kendine yeten bir tarım ülkesiyken tarım ürünü ithal eden bir ülke durumuna düştü. Bu durum tarımımızı bitirmektedir.
    ÇİFTÇİMİZİN OMUZLARINDAKİ MALİYETLER AZALTILMALIDIR
AKP iktidarı döneminde tarım arazilerimiz yaklaşık yüzde 13, ülkemizdeki çiftçi sayısı da yaklaşık yüzde 45 oranında azalmış durumdadır. Kızılköy ve Yazıbaşı tarım üreticisi artan maliyetler karşısında ezilmektedir. Domates üreticisi çiftçilerimiz, emek vererek ürettikleri domatesin kilosunun 60 kuruş ile 1 TL ye alıcı bulmasından şikayetçi. Bu fiyatlarla satılan domates maliyeti dahi karşılamıyor. Maliyetler neredeyse yüzde 100 artıyor ancak ürün fiyatı bir türlü artmıyor. Köylümüzün bize ilettiği önemli bir sorunda her ürün için ayrı su bedeli alınmasıdır. Tarlasına ektiği her ürün için su bedeli alınması zaten çok zor koşullarda üretim yapan çiftçimiz için önemli bir ek maliyet getirmektedir. Bu nedenle çiftçilerimiz her yıl için bir kere su bedeli alınmasını istemektedir.
    ÇİFTÇİMİZİN REFAH VE HUZUR İÇİNDE OLACAĞI GÜNLER ÇOK YAKIN
Hiç durmadan köy köy dolaşmaya çiftçimizin sorunlarına çözüm üretmeye, onların sorunlarını dile getirmeye devam edeceğiz. Açık bir şekilde görülmektedir ki, AKP’nin yanlış tarım politikaları sonucunda mağdur olan çiftçimiz isyan etmektedir. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Üreticimizin erken ya da zamanında yapılacak bir seçimde gereken cevabı sandıkta vereceğini görüyoruz. CHP iktidarında köylümüz yeniden milletin efendisi olacak ve hak ettiği değeri görecektir. Köylümüz üretecek ve nefes alacaktır. Bu zor günler de geçecek. Çiftçimizin emeğinin, alın terinin karşılığını alacağı günler çok uzak değildir.” Diye konuştu.