30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAM’ININ 98. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN  
30.08.2020
281
Yazı Boyutu: A- A+
Büyük zaferin 98. Yılı kutlu olsun.
CHP Tokat teşkilatı Başkan Kurtgöz önderliğinde 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. Yıldönümü dolayısıyla Atatürk Anıtına çelenk sunarak, halkın bayramını kutlayıp maske dağıttı.
CHP Tokat İl teşkilatı 30 Ağustos Zafer Bayramının 98. Yıldönümü dolayısıyla alternatif bir kutlama programı düzenledi. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programa İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, Milletvekili Kadim Durmaz, İlçe Başkanı Ender Ergün, Kadın Kolları Başkanı Zeynep Zarife Üngör, İl ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, gençlik kolları, partililer ve STK Temsilcileri katıldı. Başkan Çağdaş Kurtgöz, Atatürk Anıtına sunduğu çelengin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylendi.
Günün anlam ve önemine binaen Başkan Çağdaş Kurtgöz yaptığı açıklamada şu ifadelere dikkat çekti;
“Zaferimizin 98.yıl dönümünde ; Cumhuriyete , Demokrasiye, Laikliğe, Bağımsızlığa , Barış ve Özgürlüğe inancımızın yoğun olduğu bugünde hepimizin Zafer Bayramı kutlu olsun.
98 yıl önce bugün, 26 Ağustos 1922 günü Büyük Taarruzun başlamasıyla; 30 Ağustos 1922 günü , Gazi Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Şanlı Türk Orduları, Vatan Toprağına göz diken, Milletimizi tarih sahnesinden silmek isteyen istilacı Yunan Ordusu ve Müttefiklerine karşı, eşi-benzerine zor rastlanır Büyük bir Zafer kazandı.
O günlerin imkansız denilen şartlarında, Milletimizin fedakarlıkları ve desteğiyle mevcudiyet kazanan T.B.M.M. orduları, teçhizat ve cephane eksikliklerine rağmen, çağın Süper Güç Devletleri diye tabir edilen ülkeler tarafından desteklenen, Yunan Ordusuna tarihindeki en büyük hezimeti yaşatmıştır.
30 Ağustos Zafer Bayramı, Ordumuzun, Milletimize bağımsızlığını tekrar sunduğu gündür.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu Şanlı Zafer için şöyle diyor:
"Hiç şüphe yoktur ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri burada atıldı. Ebedî hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, Devlet ve Cumhuriyetimizin ebedî muhafızlarıdır."
Ayrıca bilinmesini isteriz ki;
Bu önemli Bayramın kutlanması ile ilgili polemik yaratılmasını asla doğru bulmuyoruz.
Türk Halkını, milli ve manevi değerlerinden kesinlikle koparamazsınız. Bu nafile çabalar, Ordumuzun yazdığı Destanı unutturamayacaktır.
26 Ağustos 1071 de nasıl ki Malazgirt’ te Anadolu’nun kapıları, bizlere açılıp yurt olduysa, 30 Ağustos 1922 de Dumlupınar’ da Emparyelist güçlere bu yurdu teslim etmediğimiz gündür.
Sultan Alp Arslan’ da bizimdir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ de bizimdir.
Bu zaferlerin ikisi de coşku içinde kutlanılmalıdır.
Ama birincisi coşkuyla kutlanırken ikincisi bu coşkuyla yıllardan beri yaptığımız fener alaylarıyla, tüm halkımızla kutlanmamış; Corona engel gösterilmiştir.
Taktir milletimizindir.
98 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinden geri adım atmayacağız.
- Keşke Yunan ordusu galip gelseydi diyenleri değil, “ Yarım saat içinde Çiğiltepey’i alacağız” diye söz verip gecikince canına kıyan Miralay Reşat’ı saygıyla andığımız gündür 30 Ağustos.
- Lozana başı dik gitmemizi sağlayan gündür 30 Ağustos.
- İstilacı - Emparyelist güçlerin egemenliğine karşı koyup , bu toprakları için canlarını feda eden ve kanlarıyla sulayan vatan evlatlarının günüdür 30 Ağustos.
- Ulusların kendi kaderlerini nasıl yazdığını gösteren gündür 30 Ağustos.
Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Zaferi’ni kazanan ve büyük dehasıyla ülkemizin geleceğine ışık tutan ;
“ Biz büyük bir devrim yaptık. Bu güzel memleketi bir çağdan alıp yeni bir çağa götürdük” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı ile şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.
Türk bayrağı ve maske dağıtıldı
Tören sonunda Başkan Kurtgöz ve beraberindeki heyet Gaziosmanpaşa Bulvarından Niksar Yolu Kavşağına kadar, devamında pazar yeri gezilerek vatandaşların ve esnafların bayramını kutlayarak Türk bayrağı ve maske dağıtımı gerçekleştirdiler.